Zvažujete kúpu auta? Poradíme Vám ako ho financovať

Zvažujete kúpu auta? Poradíme Vám ako ho financovať

Potreba mať auto sa dá pokojne prirovnať k potrebe bývania. Kto už raz mal vlastné auto, asi si len ťažko bude vedieť predstaviť denne cestovať do práce autobusom, prípadne hromadnou dopravou. Praktickú stránku nie je nutné dlho opisovať, stačí ak si predstavíte bežný nákup s kartónom mlieka, balením minerálky alebo cukru. Keď sa k tomu pridá nutnosť voziť deti na krúžok a manželkina túžba spoznávať Slovensko, je čas nad kúpou auta vážne pouvažovať.

Autá sú dnes dostupnejšie ako inokedy predtým. Ponuka jazdených vozidiel v bazároch ako aj súkromná inzercia dáva prakticky možnosť nájsť  vysnívané auto pre každého. Stávkou na "istotu" môže byť kúpa nového auta. Čo v prípade, ak však na kúpu auta človek nemá dostatok peňazí?
V takejto situácií držitelia vodičského preukazu často riešia dilemu, akým spôsobom financovať jeho kúpu.

Na výber je hneď niekoľko možnosti: lízing, pôžička, hypotéka. Každý z uvedených spôsobov má svoje špecifiká.

Lízing na auto

Lízing na kúpu auta má svoje pravidlá a osobitosti. Otestovali sme ich na vlastnej koži v jednej z najväčších lízingových spoločnosti na Slovensku.
Vo všeobecnosti sa viac oplatí firmám a to z prevažne účtovných dôvodov. Doba splácania je pri kúpe osobného automobilu od 36 – 60 mesiacov.

Lízingové spoločnosti s obľubou ponúkajú akcie na tretiny, na štvrtiny, prípadne s 0% úrokom. Pri týchto akciách sa zamerajte na spracovateľský poplatok, jeho výška sa radovo pohybuje v niekoľkých stovkách eur. (V našom testovanom prípade 655 €). Nie je to ale ani zďaleka jediná položka, ktorá lízing predraží.

Podmienkou využitia akciovej ponuky je nutnosť uzatvorenie havarijného poistenia a povinného zmluvného poistenia (PZP) prostredníctvom lízingovej spoločnosti. Poistenie je nutné mať uzatvorené počas celej doby trvania lízingu. Čo by možno nebol problém, ak by toto poistenie pri rovnakých parametroch nevychádzalo výrazne drahšie. V našom testovanom prípade, individuálne dojednané poistenie (havarijné poistenie + PZP) dokonca v tej istej poisťovni vychádzalo drahšie o 150 € ročne. Ak si to prepočítate na 5 rokov, suma nie je rozhodne zanedbateľná.

Pri lízingovej zmluve je povinná akontácia (zvyčajne min. 20%), bez vlastnej hotovosti tak auto na lízing reálne nekúpite. Nakoľko počas lízingu je majiteľom auta lízingová spoločnosť*, je nutné po skončení lízingu zaplatiť odkupnú cenu auta.
v technickom preukaze je uvedený ako vlastník – lízingová spoločnosť a držiteľ fyzická osoba, ktorá auto využíva

Z pohľadu vybavenia je lízing o niečo náročnejší ako pôžička. Vyplýva to najmä z potreby mať dojednané poistenia (havarijné + PZP) ešte pred uzatvorením lízingovej zmluvy. Navyše, ak by ste si poistenie dojednali individuálne, bude nutné vinkulovať ("prepísať") prípadne poistné plnenie v prospech lízingovej spoločnosti. (potrebná návšteva poisťovne so žiadosťou o potvrdenie vinkulácie)

Vek ojazdeného vozidla, ktoré je možné financovať lízingom je zväčša limitovaný. Auto nesmie byť staršie ako 5 rokov a 11 mesiacov a súčasne nesmie mať najazdených viac ako 160 000 km. Podmienkou je aj to,  aby auto po skončení financovania lízingu nepresiahlo vek 8 rokov. V praxi to znamená, že ak by ste sa rozhodli pre lízing s dobou splácania 5 rokov, museli by ste kúpiť auto nie staršie ako 4 roky.

Pôžička na auto

Financovať alebo dofinancovať kúpu auta pôžičkou je obľúbenou voľbou Slovákov. Dôvodov je na to hneď niekoľko.

Požičať si na auto je rovnako jednoduché,  ako si vybaviť klasický bezúčelový spotrebný úver.  K vybaveniu budete potrebovať len preukaz totožnosti (občiansky alebo vodičský preukaz) a potvrdenie o príjme. Schválenie pôžičky nie je podmienené uzatvorením PZP ani havarijným poistením.

Skvelé auto nepočká! Pri kúpe jazdeného auta môže byť rýchlosť rozhodujúca.  Platí to najmä ak ste sa rozhodli pre model automobilu, ktorý patrí medzi najčastejšie kupovaný (zdroj: Autobild - Najpredávanejšie autá za rok 2015 na Slovensku). S pôžičkou môžete mať peniaze k dispozícii ešte pred rozhodnutím auto kúpiť. Vysnívané auto vám tak už nikto nevyfúkne.

Na rozdiel od lízingu, sa pri pôžičke vlastníkom vozidla stávate ihneď, po úhrade kúpnej ceny a prepísaní vozidla na dopravnom inšpektoráte. Čo znamená, že v prípade omeškania splátky auto  nepodlieha záložnému  právu. A v prípade potreby ho tak aj jednoduchšie predáte.

Pri financovaní auta úverom si môžete vybrať dobu splácania zvyčajne v rozmedzí 1 – 5 rokov.  Ak by ste zvažovali splatiť auto skôr, v priebehu 1 – 3 rokov, oproti lízingu to s pôžičkou možné je. Aj prípadne predčasné splatenie je pri pôžičke bez sankčných poplatkov.

Tip: Financujte kúpu auta Quatro Pôžičkou a vrátime vám späť až 250 €.  Peniaze navyše môžete použiť napríklad na kúpu zliatinových diskov alebo môžete za ne tankovať niekoľko mesiacov.


Zistiť viac

Hypotéka na čokoľvek, hypopôžička, hypoúver

Zriedkavým riešením financovania kúpy auta je bezúčelový hypotekárny úver, známy aj ako americká hypotéka. Hlavný dôvod je, že z hľadiska vybavenia je hypotéka najzložitejším bankovým produktom. (Zápis záložného práva do katastra nehnuteľnosti, znalecký posudok k založenej nehnuteľnosti). Vypracovanie znaleckého posudku stojí od 100 € – 200 €, v závislosti od zakladanej nehnuteľnosti. Po návšteve katastra je človek ľahší o správny poplatok 2x 66 €. Je potrebné počítať aj s dlhším schvaľovacím procesom i čerpaním úveru.
 
Táto možnosť sa oplatí najmä ľudom, ktorí súčasne napríklad popri novom bývaní alebo rozsiahlejšej rekonštrukcií, vyriešia aj potrebu vlastného auta.

Pre akúkoľvek formu financovania sa rozhodnete nezabúdajte, že výška všetkých vašich mesačných splátok, by nemala presahovať 30% vášho čistého príjmu.