7 zásad ako si správne vybrať pôžičku

7 zásad ako si správne vybrať pôžičku

Požičať si, je dnes pre ľudí už bežná vec. Čo však by ste mali zvážiť pri výbere pôžičky, aby ste si vybrali správne? Povieme vám to v 7 krátkych bodoch.

1. Na čo potrebujete peniaze?

Ako prvú si položte otázku, na čo potrebujete peniaze. Chcete prerábať kuchyňu, kúpiť chladničku, vreckové na dovolenku alebo riešiť nové bývanie? Správne si požičať znamená vybrať si vhodný druh úveru.

PRÍKLADY:

Pôžička (spotrebný úver):

- Zariadenie do domácnosti (chladnička, práčka, televízor)

- Peniaze na bežné potreby (dovolenka)

- Drobná rekonštrukcia

HypoPôžička (hypotekárny úver)

- Kúpa domu alebo bytu

- Rekonštrukcia bývania

Kreditná karta

- Bežné nákupy

- Ubytovanie v hotely


2. Koľko potrebujete peňazí?

Ako samotný účel pôžičky, tak aj suma peňazí, ktoré potrebujete požičať, Vám pomôže pri výbere správneho druhu úveru.

PRÍKLADY:

Pôžička (spotrebný úver) – od 200€ do 10 000€

HypoPôžička (hypotekárny úver) – od 6 600€ do 100 000€

Kreditná karta - od 0€ do 5 000€

3. Koľko chcete mesačne splácať?

Dôležitou súčasťou pôžičky je mesačná splátka. Jej výška by mala byť primeraná vašim možnostiam, aby ste ju boli schopní splácať. Výška mesačnej splátky úveru by nemala byť vyššia ako 30% vášho čistého príjmu.

4. Ako dlho budete splácať?

Doba splácania môže byť od 1 mesiaca až po 30 rokov. Závisí to od Vás, aký druh úveru si zvolíte. Myslíte na to, že pri krátkodobých pôžičkách do 12 mesiacov, však spravidla percentuálne preplatíte najviac. Spotrebné úvery majú dobu splácania od 1 – 9 rokov. Najdlhšie splácanie je pri hypotékach, ktoré je možné splácať až 30 rokov. Naša rada je, že životnosť predmetu, na ktorý si požičiavate, by mala byť aspoň taká dlhá, aká je doba splácania úveru.

5. Poistenie úveru?

Poistenie úveru , odborne nazývane Poistenie schopnosti splácať úver, Vás chráni v prípade neočakávaných udalosti, akými môže byť strata zamestnania, smrť, či iné. Pred akými rizikami Vás poistenie chráni, závisí od konkrétneho druhu poistenia. Pozorne si preto prečítajte poistné podmienky.

6. Od koho si požičať?

Na trhu je viacero poskytovateľov úverov, pred podpisom zmluvy si overte, či daný poskytovateľ pôsobí na slovenskom trhu dlhodobo. Poskytovateľ Vám môže ponúknuť aj rôzne benefity, akými sú napríklad vrátenie 5% z každého nákupu, poistenie zadarmo a podobne.

7. Platiť riadne a načas sa oplatí?

Nastavený trvalý príkaz na úhradu splátky, Vám pomôže vyhnúť sa sankčným poplatkom (upomienka) z omeškania a nebudete musieť mať termín úhrady stále na mysli. Za riadne splácanie, vás navyše poskytovateľ môže odmeniť napríklad odpustením poslednej splátky.