Návod, ako začať bezbolestne šetriť

Návod, ako začať bezbolestne šetriť

Chcete ovládať svoje financie, ale neviete ako začať? Ste na správnom mieste, v tomto článku vám dáme osvedčený návod, ako si jednoducho vytvoriť finančnú rezervu. Stres z nečakaných výdavkov vás už nebude strašiť a budete môcť pokojne spávať.

Začnite ihneď
V šetrení je najťažší prvý krok – odhodlať sa. Každý ďalší krok bude oveľa jednoduchší. Pomôže, ak aj k šetreniu budete pristupovať ako k plateniu iných bežných účtov (napr. elektriny). Je lepšie začať s menšou sumou, aby sme nestratili motiváciu, v prípade ak by naše nároky boli privysoké a nedarilo by sa ich naplniť.

Naplánujte si rozpočet
Aby ste vedeli, akú sumu si môžete dovoliť mesačne šetriť, potrebujete poznať svoje príjmy, no najmä výdavky. Rozpočet vám navyše spraví obraz o tom, na čo míňate najviac a kde sa peniazmi zbytočne "plytvá". Akú sumu si začať šetriť, závisí od vašich možností. Optimálne je, ak sa vám podarí mesačne usporiť aspoň 10% príjmu.

Odkladajte si na začiatku mesiaca (po výplate)
Čiastku, ktorú si plánujete šetriť, odložte ihneď po výplate. Ak by ste to chceli urobiť na konci mesiaca, potom sa to už zvyčajne nepodarí.

Zriaďte si sporiaci účet
Sporiaci účet je miesto, kde budú vaše úspory v bezpečí (aspoň pred zlodejmi, ohňom či hmyzom ☺). Vyhnete sa riziku krádeže a máte rýchly prehľad o plusových a mínusových operáciách. Väčšina bánk ho poskytujte k bežnému účtu bezplatne. Nastavte si trvalý príkaz so sumou, ktorú chcete šetriť. Dátum si nastavte tesne po výplate, aby ste plánovanú úsporu ešte "nestihli" minúť.

Buďte trpezlivý a disciplinovaný
Snažte sa uskromniť a z rezervy čerpajte iba v nevyhnutných prípadoch. Sú to peniaze na nečakané výdavky. Zvážte, či je výdaj skutočne nevyhnutný. Ak rezervu musíte použiť, usilujte sa ju najbližšie doplniť.

Spokojný so sebou môžete byť, keď našetrená rezerva pokryje aspoň troje mesačné výdavky. "Finančný vankúš" pomôže v čase, keď nastanú nečakané výdavky. Ak ste finančnú rezervu ešte nestihli vytvoriť a potrebuje si požičať. Zvoľte si vhodný úverový produkt, s Quatro Pôžičkou si požičiate na čokoľvek, až do 10 000 € a úplne bez poplatkov.

Quatropôžičky Tipy od A po Z