Viete, čo sa skrýva za „super“ výhodnými ponukami pôžičiek a úverov?

Viete, čo sa skrýva za „super“ výhodnými ponukami pôžičiek a úverov?
Reklamy finančných inštitúcií s ponukou super výhodných pôžičiek nás bombardujú dennodenne. Sľubujú nám úver  bez navýšenia, vrátené úroky alebo fantastické darčeky k úveru zadarmo. Herci a známe osobnosti rozdávajú široké úsmevy v reklamách a tak je ľahké sa nechať presvedčiť. Človek si položí otázku: sú tieto ponuky naozaj také výhodné alebo je to len marketingový ťah? Prezradíme vám tajomstvo týchto super ponúk.

1. Pôžička s 0% úrokom

0 percentV čom spočíva trik? K 0% úroku je nutné zaplatiť rôzne poplatky (spracovateľský poplatok, poplatok za čerpanie úveru a pod.) Poplatok je vyčíslený buď fixnou čiastkou (napr. 500€) alebo percentom z požičanej istiny (napr. 3%), čo reálne môže znamenať preplatenie o stovky eur. Častým príkladom, s ktorým sa možno stretnúť je financovanie kúpy nového automobilu (na tretiny, štvrtiny, pätiny). Podobnú "fintu" nie zriedka používajú aj poskytovatelia spotrebných úverov.

2. Pôžička bez navýšenia

100 percent grátisAsi vám napadne otázka, prečo by poskytovateľ pôžičky požičiaval zadarmo? Úver bez absolútneho navýšenia prakticky neexistuje. Pre pôžičku bez navýšenia je typická najmä kratšia doba splácania (3-9 mesiacov) a povinné poistenie, ktoré je nutné platiť spolu so splátkou. Čo v skutočnosti úver "navýši". Ďalšou podmienkou je nutnosť platiť splátky vždy načas. V opačnom prípade, vďaka vysokým sankciám o pôžičku bez navýšenia určite nepôjde.

3. Pôžička s najnižším úrokom na trhu

Pôžička s najnižším úrokomTelevízne reklamy pôžičiek s najnižším úrokom sa počas celého roka doslova pretekajú. Sľubujú neuveriteľné nízky úrok, či neprekonateľnú ponuku. V čom spočíva kúzlo tohto triku? Všimnite si predložku "od" pred úrokom. Najnižšia úroková sadzba je v skutočnosti garantovaná iba pre "super" klienta. Klient s najvyššou bonitou (vysoký príjem, vysokoškolské vzdelanie a pod.)

Druhým obľúbeným háčikom nízkeho úroku, je nutnosť viazanosti pôžičky na ďalšie produkty.

Zobrať si od poskytovateľa "výhodný balíček": povinného poistenia, kreditnej karty a bežného účtu, môžu úver násobne predražiť. Odporúčame si dobre premyslieť, či doplnkové produkty alebo služby skutočne potrebujete.

4. Pôžička s darčekom, odmenou alebo super výhrou

RuletaZískať tablet, či vyhrať luxusnú dovolenku je zaiste lákavá motivácia. Počet výhier je však obmedzený a ak sa  zamyslíte nad pravdepodobnosťou výhry, nie je veľmi reálna.  Veď skúste si spomenúť, kedy sa na vás naposledy usmialo šťastie a niečo ste vyhrali?

Rozdávanie darčekov alebo iných odmien k pôžičke má zväčša tiež svoje pravidlá a podmienky. Častou podmienkou ich získania zvykne byť dlhšia doba splácania, vyššia suma pôžičky, doplnkové služby alebo poistenie. Odporúčanie je preto prečítať si podmienky získania daného benefitu ešte pred uzatvorením zmluvy.

5. Pôžička s výraznou zľavou z úroku

Výhodné ponukyNa tému zliav by sa dali písať romány. Podľahnúť zľave nie nič neobvyklé. Určite sa vám stalo, že ste šli do obchodu kúpiť len "chlieb" a na koniec ste odišli s plným košíkom a o 50 € "ľahší". Rolu v tom hrala práve psychológia zliav. Na podobný princíp sa spoliehajú rôzni poskytovatelia pôžičiek. Navyše sa zvyčajne zľava z úroku netýka celej doby splácania, ale iba obmedzeného počtu mesiacov.

6. Limitovaná ponuka pôžičky, iba pre prvých 1000 klientov

Limitovaná ponuka pôžičkyLimitované ponuky pre prvých X "najrýchlejších", prípadne s časovým obmedzením typu len do konca mesiaca, sú obľúbeným psychologickým trikom predajcov nielen pri pôžičkách. Cieľom je vyvolať tlak na zákazníka, aby sa rýchlo rozhodol. Pocit obavy z premeškania výhodnej ponuky často rozhodne a človek "sadne na lep". Pôžičku alebo iný produkt si vezme, i keď to v skutočnosti neplánoval, respektíve ho nepotreboval.


Nie je jednoduché odolať na prvý pohľad "lákavému" vábeniu finančných inštitúcií a zorientovať sa v ponuke pôžičiek. Ak uvažujete o pôžičke, odporúčame vám Quatro Pôžičku!


Viac informácií