Budú pôžičky od nového roka skutočne pre každého?

Hodinky

Už teraz je jasné, že od januára budúceho roka bude získanie spotrebného úveru pre Slovákov ťažšie. Ako vyzerajú nové opatrenia od Národnej banky Slovenska a čo sa zmení? Ak máte nejaké pôžičky alebo hypotéky, venujte pozornosť dnešnej téme...

Podľa spravodajských portálov má problémy so splácaním pôžičky každý desiaty človek. Toto číslo je ukazovateľom miery zadlženosti v našej krajine a zároveň hlavným dôvodom vzniku opatrení v oblasti finančníctva. Ministerstvo financií SR a Národná banka Slovenska má najbližšie v pláne, aby sa pôžičky, resp. spotrebné úvery poskytovali obozretnejšie. Aký klient by ste mali byť po novom?

Mali by ste byť schopný preukázať príjem
Medzi najzásadnejšie zmeny patrí povinnosť preveriť klienta z hľadiska schopnosti splácať pôžičku. Zákon dokonca definuje presný vzorec. Po novom sa teda nevyhnete potvrdeniu o príjme. Do ohrozenej skupiny, ktorí pôžičku alebo hypotéku po novom nemusia dostať, spadnú napríklad ľudia bez príjmu a ľudia, ktorí majú na konte niekoľko rôznych úverov.

woman-bread


Mali by ste byť schopný splácať pôžičku aj po zvýšení úroku
Druhou z noviniek je pravidelné prehodnocovanie tejto schopnosti splácať. Čo presne to znamená? Pripravte sa, že pri výpočte schopnosti splácať vás budú preverovať aj v prípade prípadného rastu úrokovej sadzby (ak doba splácania nie je fixná). Poskytovateľ pôžičky bude zisťovať, či ste schopný splácať aj keď bude mesačná splátka o niečo vyššia.

Mali by ste mať rezervu 20%
Pri tretej zmene sa k vašim mesačným výdavkom priráta ešte aj rezerva, 20% z vášho mesačného príjmu. Hlavným cieľom tohto opatrenia je, aby žiadateľom o pôžičku ostala na účte ešte nejaká rezerva. Počítajte s tým, že v mesačných výdavkoch budú započítané nielen všetky pôžičky a hypotéky, ale aj bežné životné náklady – ako energie, náklady na bývanie, potraviny, paušály od mobilných operátorov a podobne.

Spotrebné úvery už iba do 8 rokov
Po novom budú finančné domy poskytovať iba také spotrebiteľské pôžičky, ktorých doba splácania je maximálne 8 rokov a bez zmeny úroku počas celej doby splácania. Tieto prísnejšie pravidlá by mali prispieť k tomu, aby ľudia začali myslieť skôr na vlastnú finančnú rezervu, pravidelné šetrenie a zvážili kúpu, na ktorú momentálne nemajú.

Ak potrebujete niečo zafinancovať, tak na rozhodnutie vziať si pôžičku za terajších podmienok máte čas ešte do konca roka.

Quatro pôžičky na čokoľvek s dobou splácania od 1 do 10 rokov sú tu do konca roka. Využite ešte túto možnosť požičať si na dlhšiu dobu s nižšou mesačnou splátkou, aby vás nič neprekvapilo.

qp-online-pozicka