Ako začať s jarným upratovaním vo financiách a na čo nezabudnúť?

Jarné upratovanie

Prvý krok: Analýza výdavkov
V domácnosti by ste možno začali v šatníkovej skrini, a to osamelými ponožkami, ktoré nenápadne zhltla práčka alebo skladom igelitiek z obchodu či starými časopismi, ktoré už nemáte kam ukladať. Vo financiách by ste mali určite začať s analýzou výdavkov. Tá vám prinesie reálny obraz o tom, kam tečú vaše zarobené peniaze. Zistite si mesačnú finančnú záťaž na poistenia členov vašej rodiny – auta – bytu, na vedenie účtov v banke, na trvalé príkazy, ktoré vám platia mobilné paušály, na energie ako náklady na byt či dom. Nezabudnite, ak máte pôžičku, hypotéku, splátkový kalendár na bielu techniku či mesačné investície do akciových fondov... Už ste v obraze? Kam dávate váš mesačný príjem?

Druhý krok: Prevetranie poistných zmlúv
Pri upratovaní vo financiách narazíte na poistné zmluvy, ktoré bežne zaplatíte raz ročne a poviete si, že je po všetkom. Viac sa nestaráte. Ale možno by ste spravili lepšie, keby ste sa pozreli aj po niečom inom, pretože trh ponúka veľké možnosti rôznych cenových kategórií. Koľko vás stojí PZP na auto, havarijná poistná zmluva, ročné poistenie bytu či domu alebo koľko dávate na každého člena rodiny na životnú poistku?

Ak vás zaujíma porovnanie, kliknite sem: https://www.netfinancie.sk/

Ak máte spoľahlivého finančného poradcu, určite sa na neho obráťte alebo sa skúste porozhliadať sami. Na internete nájdete množstvo skvelých pomocníkov – elektronických porovnávačov cien poistenia od auta až po životnú poistku, ktoré vám dajú o konkrétnej ponuke detailné informácie. Ak viete svoju mesačnú splátku na poistenie, potom si viete jednoduchým spôsobom vyrátať aj dohodnutú poistnú sumu, ktorú vám poisťovňa vyplatí, a to vďaka šikovnej poistnej kalkulačke.

Ak vás zaujíma porovnanie, kliknite sem: https://www.financnahitparada.sk/rizikove-zivotne-poistenie

Tretí krok: Rozhodnutie o doplnkovom dôchodkovom sporení
Poriadne sa pozrite na zúbky aj dôchodkovému sporeniu, ktoré po rokoch efektívneho splácania určite oceníte. Pri jarnom upratovaní vlastných financií sa musíte zamerať aj na ponuky doplnkového dôchodkového poistenia, pretože existuje veľa zaujímavých i nezaujímavých ponúk, ktoré vám po rokoch vyrobia viac či menej peňazí.

Starobné dôchodkové poistenie, inak nazývaný 2. dôchodkový pilier, má za cieľ umožniť ľuďom financovanie starobného dôchodku sporením, a to z časti povinných mesačných odvodov. Táto forma sporenia funguje na trhu spoločne s inými formami, napríklad 1. pilieri alebo súkromných formách zabezpečenia. Tretí pilier predstavuje pravidelné dôchodkové sporenie nad rámec toho povinného – 1. piliera. Patrí sem kapitálové životné poistenie, investičné životné poistenie, doplnkové dôchodkové sporenie alebo investície do podielových fondov...

Náš TIP: Pokiaľ je váš dôchodok v nedohľadne, odporúčali by sme vám akciové trhy, ktoré sú z pohľadu trhu viac rizikové, ale prinesú vám viac peňazí.


Štvrtý krok: Zvážte vytváranie finančnej rezervy
Svedomité vytváranie finančnej rezervy vám prinesie pokoj na duši a pohodu, ktorú necítite, ak fungujete každý mesiac nadoraz. Stačí málo! Dajte si záväzok a sporte mesačne hoci len 10 eur. Ukrojte z koláča rodinného rozpočtu z takej položky, ktorá nie je celkom nutná... minúť menej môžete na darčeky alebo na piatkové posedenia s priateľmi. Rezerva vám dobre padne, keď sa ocitnete v kolotoči nepredvídateľných udalostí (pokazenej práčke, strate zamestnania, neočakávanej chorobe...) alebo sa pri kúpe nehnuteľnosti rozhodnete pre hypotéku. Vedzte, že dlhodobé sporenie je dnes nevyhnutnosťou a pri jarnom upratovaní môžete predražené poistenie efektívnejšie využiť napríklad aj takto. Alebo vám vychádza, že môžete tvoriť väčšiu mesačnú rezervu? Tak smelo do toho!

Veľa pohody pri jarnom upratovaní vo financiách!