7 tipov ako správne používať debetné a kreditné karty

7 tipov ako správne používať debetné a kreditné karty

Ak plánujete letnú dovolenku, tak si dobre posvieťte na svoje platobné karty. Viete ako správne a bezpečne používať debetné a kreditné karty v zahraničí? Pripravili sme pre vás pár efektívnych tipov.


1. V ideálnej situácii by ste mali používať platobné karty a hotovosť kombinovane. V niektorých dovolenkových destináciách nájdete platobné terminály v obchodoch len zriedka, myslieť na to treba napríklad pri návšteve ázijských krajín. Najlepšie urobíte, ak si so sebou na dovolenku vezmete aspoň dve karty – debetnú aj kreditnú. Oceníte to napríklad v hoteli, kde neakceptujú všetky druhy kariet. Pred odletom si dostupnosť bankomatov pre výber hotovosti v jednotlivých destináciách môžete skontrolovať na Visa a Mastercard ATM lokátore.

2. Pred zájazdom si vždy skontrolujte platnosť platobnej karty a či máte dostatok finančných prostriedkov. V prípade potreby využite rýchly úver , ktorý vám môže jednoducho poskytnúť vydavateľ vašej kreditnej karty.

3. Využívajte inovatívne novinky a výhody elektronizácie, ktoré bankový sektor ponúka. Odporúčame nastaviť si SMS notifikáciu, ktorá vás upozorní na každý pohyb na vašom osobnom účte, aby ste si mohli kedykoľvek skontrolovať aktuálnu finančnú situáciu.

4. Pri výmene peňazí za cudziu menu sa na Slovensku hovorí o valutovom kurze a v prípade, že platíte v obchode kartou, tak ide o devízový kurz, ktorý je výhodnejší. Práve preto je v obchodných reťazcoch najvýhodnejšie platiť kreditnou kartou.

5. Nezabudnite pred cestou do zahraničia zistiť, aký je váš denný limit na výber hotovosti z bankomatu a aký je váš limit na platbu kartou. Spočítajte si svoj dovolenkový rozpočet a uistite sa o správnom nastavení limitov pri platbách a výberoch.

6. Predvídajte a myslite aj na nepriaznivú situáciu. Mali by ste si uložiť číslo telefónnej linky, vďaka ktorej rýchlo zablokujete kartu v prípade odcudzenia alebo straty.

7. Ak ste sa rozhodli vziať si kvôli bezpečnosti okrem debetnej karty za hranice krajiny aj kreditnú kartu, tak ste urobili dobre. Kreditná karta nie je viazaná na osobný účet klienta v banke, čím si chránite vlastné finančné prostriedky. Okrem toho umožňuje platiť za tovar a služby s výhodnými bonusmi, vďaka ktorým vám budú za každý nákup prirátané percentá z nákupu – cash back. V zahraničí odporúčame vyberať peniaze z debetnej karty a v obchodoch platiť čo najčastejšie kreditnou kartou.

kartablog


Viete aké sú výhody kreditky a debetky?
PKreditná a debetná karta sú karty s rôznymi parametrami. Aby ste ušetrili, oplatí sa vedieť aké sú výhody oboch kariet. Niekedy môžete vďaka týmto návykom ušetriť až desiatky eur.

Výhody kreditnej karty

  • výhodnejšia pri rezervácií hotela alebo pri požičiavaní auta doma aj v zahraničí.
  • môže obsahovať viaceré poistenia a asistenčné služby (napríklad cestovné poistenie)
  • v prípade ak dôjde k zneužitiu kreditnej karty – vlastné prostriedky zostávajú klientovi na účte, keďže pri kreditnej karte sa čerpajú prostriedky banky
  • má vyšší úverový a hotovostný limit, takže máte v prípade nepredvídanej udalosti okamžitý prístup k potrebným finančným prostriedkom

  • Výhody debetnej karty

  • výhodnejšie výbery z bankomatov v zahraničí
  • lacnejšia pri vydaní dodatkovej karty
  • umožňuje platiť aj v krajinách, ktoré nepoužívajú rovnakú menu – bez potreby zmeny valút