5 tipov, ako si vytvoriť finančnú rezervu

5 tipov, ako si vytvoriť finančnú rezervu

V dnešnom blogu vám prinášame niekoľko rád, ako si jednoducho vytvoriť rezervu pre nečakané výdavky alebo úspory na plánované nákupy. Šetrenie nie je zložité, je to len vec zvyku a niekoľkých zásad.

Odkladajte každú 1 € mincu
Je to veľmi jednoduchý trik, ktorý nebude vyžadovať veľké úsilie. Na konci dňa sa pozrite do peňaženky a všetky mince v nominálnej hodnote 1 € hoďte do pokladničky. Než sa nazdáte, po mesiaci alebo polroku si tak našetríte desiatky eur. Ak si chcete šetriť viac a rýchlejšie, zvoliť si môžete 2€ mincu, prípadne všetky mince od 0,50 € centov vyššie.

Šetrite viac
Nárast príjmu rodinného rozpočtu sa nemusí rovnať automaticky vyšším výdavkom. Rozvaha pri míňaní prinesie sladké ovocie v podobe vyšších úspor. Ideálnou príležitosťou pre "väčšie" šetrenie sú odmeny v práci alebo koncoročné preplatky na energiách. Osvedčilo sa, ak si spravíte radosť z jednej polovice a druhú ušetrite. Rovnakým spôsobom môžete využiť akýkoľvek mimoriadny príjem.

Motivujte sa zlozvykmi
Máte zlozvyk, s ktorým by ste chceli skoncovať? Zabite dve muchy jednou ranou. Zbavte sa ho a odmeňte sa. Ak napríklad prestávate fajčiť, za každý deň bez cigarety si odložte na sporiaci účet euro. Zlozvykom môže byť aj prehnaná chuť na sladké, ak sa vám to nedarí obmedzovať, motivácia šetriť vám môže pomôcť.

Do obchodu so zoznamom
Najväčšiu časť výdavkov priemernej slovenskej domácnosti zhltnú výdavky na potraviny. Obchodné reťazce to vedia veľmi dobre a preto sa pretekajú v príprave výhodnejšej ponuky. Spoliehajú sa, že popri akciovom tovare nakúpime aj veci, ktoré nám spontánne napadnú. Ako sa dá vyhnúť plnému košíku neplánovaných potravín? Jednoducho, pripravte si nákupný zoznam potravín, ktoré potrebujete kúpiť.

Požičiavať s rozumom
Z času na čas človeku chýba hotovosť, či už sa jedná o opravu auta, plánovanú rekonštrukciu alebo iný nečakaný výdavok. Platí zásada, že životnosť predmetu, na ktorý si požičiavame by mala byť aspoň taká dlhá, aká je doba splácania pôžičky. Vhodne zvoleným úverovým produktom sa dajú ušetriť desiatky eur. V závislosti od potreby, zvážte využívanie kreditnej karty. Či na danú potrebu nie je vhodnejšie použiť iný úverový produkt, napríklad pôžičku.

S Quatro Pôžičkou si výšku splátky nastavíte podľa vašich možnosti, s dobou splácania od 1 do 10 rokov. Navyše len Quatro Pôžička vám vráti 5% z každého nákupu.

Quatropôžičky Tipy od A po Z