7 najčastejších chýb pri výbere pôžičky

7 najčastejších chýb pri výbere pôžičky

Vybrať si správne znamená mať dostatok informácií. Prečítajte si zopár bodov, ktoré by ste pri výbere pôžičky mali vopred zvážiť. Vyhnete sa chýbam, ktoré ľudia zvyknú neraz robiť. Veď najlepšie sa učí na cudzích chybách.

1. Účelová verzus bezúčelová pôžička
Krok, ktorý predchádza výberu pôžičky je zamyslenie sa nad účelom, na čo peniaze potrebujeme. Účel je dôležitý najmä z pohľadu výberu vhodného úverového produktu. Na financovanie kúpy bytu sa hodí iný typ produktu, ako napríklad na kúpu televízora, či rekonštrukciu. Častou chybou býva i nepremyslený výber účelovej pôžičky, ktorá je viazaná na konkrétny typ produktu (napríklad auto). Nákup je potrebné zdokladovať. V prípade nezdokladovania môžu hroziť sankcie, prípadne je nutné vrátiť zvyšnú časť peňazí.

2. Nezabúdajte na referencie
Overujete si referencie eshopu, cez ktorý si objednávate parfém? Preverte si aj poskytovateľa pôžičky. Ako dlho je na trhu, čítajte diskusie, blogy, sledujte facebookovu stránku a zvážte všetky informácie. Vyberiete si tak pravdepodobne seriózneho poskytovateľa.

3. Ideálna výška splátky pôžičky
Vždy by sme sa mali zamyslieť nad výškou mesačnej splátky, ktorú sme schopní uhradiť. Vo všeobecnosti sa uvádza, že výška splátky by nemala presiahnuť 30% z vášho čistého mesačného príjmu. V úverovej kalkulačke si navoľte kombináciu pôžičky a doby splácania, tak aby splátka vyhovovala vaším možnostiam a boli ste ju schopný splácať.

4. Poistenie nie je zbytočné
Úver je možné poistiť proti riziku neschopnosti splácať. Poisťovňa tak preberie povinnosť splácať úver, v prípade nepriaznivých životných udalostí (strata zamestnania, práce neschopnosť). Poistenie môže byť užitočné. Napríklad, ak plánujete zmeniť zamestnanie a jediný zdroj príjmu vašej domácnosti je váš príjem, poistenie bude pre vás "voľbou istoty". Viac o poistení sa dočítate v článku: Čo je dobré vedieť o poistení pôžičky.

5. Poznať zmluvné podmienky a komunikovať
Zmluva o pôžičke obsahuje vždy aj článok o zmluvných pokutách, v prípade meškania s úhradou splátky. Poskytovateľ si za meškajúcu platbu účtuje penále a takto sa môže úver zbytočne predražiť. Predísť tomu sa dá včasnou komunikáciou. Je dôležité kontaktovať finančný dom ešte pred termínom splátky úveru a riešenie sa väčšinou nájde. Či už odkladom splátok alebo zmenou splátkového kalendára.

6. Prečo neveriť prvej ponuke banky
Veľká časť Slovákov je verná a lojálna jednej banke. Na tom by nebolo nič zlé, ak by banka bola rovnako lojálna ku klientovi. Iste aj vás už banka nemilo prekvapila zaúčtovaním rôznych bizarných poplatkov. Rovnako to platí aj pri ponuke pôžičky. V reklamných materiáloch je sľúbený super nízky úrok. Ak však čítate pozornejšie, všimnete si predložku od. Často až pri podpise zmluvy zistíte, že reálny úrok je podstatne vyšší alebo platí pri využití ďalších doplnkových produktov banky. Samozrejme, tie nie sú zadarmo.

7. Rýchle rozhodnutia
Najčastejšie opakujúca sa chyba je príliš rýchle rozhodnutie a podpis zmluvy bez jej prečítania. Nechajte si viac času na premyslenie a porovnanie ponuky pôžičiek. Spoľahliví poskytovatelia vybavujú pôžičky ihneď a dokonca aj cez víkend. Quatro Pôžička je vďaka jednoduchosti a rýchlemu procesu prevedená na účet už do 24 hodín od schválenia, vďaka čomu máte viac času na premýšľanie.

Quatropôžičky Tipy od A po Z