6 tipov ako si útulne zariadiť obývačku a rozumne si na ňu požičať!

6 tipov ako si útulne zariadiť obývačku a rozumne si na ňu požičať!

Obývačka – miesto stretnutí rodiny, priateľov či známych. Ako ju zariadiť tak, aby slúžila ako dokonalý rodinný "krb"? V dnešnom blogu vám prinášame niekoľko tipov a inšpirácii, ako urobiť z vašej obývačky miesto, kde budete chcieť tráviť každú voľnú chvíľku a zároveň ako ju rozumne zaplatiť.

Či už bývate v dome alebo byte, miesto, kde sa stretávajú všetci členovia rodiny je práve obývačka. Zároveň, pre mnohých je obývačka výstavná skriňa, ktorá by mala privítať priateľov či známych. Preto by v prvom rade mala poskytovať dostatok priestoru, byť útulná a zariadená tak, aby ste sa v nej nielen vy, vždy cítili príjemne.

Buďte štýlový
Počúvate klasickú hudbu alebo tvrdý rock? Sledujete najnovšie módne trendy alebo máte svoj vlastný štýl obliekania? To všetko aký ste, aké máte koníčky, vyjadruje vašu osobnosť a jedinečnosť. Pri zariaďovaní obývačky sa prejaveniu vášho "ja" tiež nevyhnete. Preto si na začiatok treba zvážiť, do akého štýlu budete obývačku "ladiť". Ak ste viac rodinne založený typ, je možné, že sa rozhodnete pre tradičný vidiecky resp. provensálsky štýl, ktorý pripomína letá strávené u babky. Ak ste skôr pragmatický človek alebo vyhľadávate najnovšie novinky a trendy, možno že sa rozhodnete pre moderný štýl. Hlavné je, aby ste sa v obývačke cítili dobre. To pre aký štýl sa nakoniec rozhodnete ovplyvní aj váš celkový rozpočet. Čím budete náročnejší, tým viac peňazí si bude vaša obývačka "pýtať".

Vpuste do obývačky dostatok svetla
Preniká do vašej obývačky málo svetla? Sú v nej tmavé miesta? Práve do týchto miest odporúčame zvoliť svetlejšie odtiene farby stien. Naopak, ak do miestnosti preniká veľa svetla, môžete zvoliť tmavšie tóny. Takto dokonale vyvážite presvetlenie priestoru.

Umocnite atmosféru pohody a pokoja
Centrálne, funkčné, či dekoratívne svietidlá v miestnosti dotvárajú celkovú atmosféru priestoru. Práve obývačka je priestor, kde sa so svietidlami môžete vyhrať. Dekoratívne svietidlá – napríklad LED prúžky môžete využiť ako štýlové osvetlenie knižnice, nasvietiť zaujímavý obraz či predmet. Pri pohovke odporúčame umiestniť stojacu lampu na večerné čítanie napínavého románu. Najvyužívanejšie stropné svietidlo by malo v prípade potreby osvetliť celý priestor. Pri plánovaní centrálneho osvetlenia odporúčame investovať do svietidla, pri ktorom viete regulovať intenzitu osvetlenia. Viete navodiť prítmie, ale aj jasné denné svetlo.

Náš tip:
Ak ste dostatočne kreatívny a zručný, nemusíte si utrácať a požičiavať si peniaze. Vyrobte si vlastné svietidlo za pár drobných a ušetríte. Návod prinášame v našom videoblogu Vintage lampa z vedra zdobená kvetmi.

Nechajte vyznieť každý detail
Výnimočnosť je to, čím sa ľudia od seba odlišujú. Pri zariaďovaní obývačky chceme výnimočný nábytok, ktorý nemá nikto iný, výnimočnú farbu stien, doplnky, lampy. No vždy je potrebné brať na zreteľ, že všetky "výnimočnosti" by mali spolu ladiť. Ak chcem aby vyznel nábytok , doplnky i steny, je potrebné, aby bol medzi nimi dostatočný kontrast. Ak sa rozhodnete pre neutrálny nábytok, farba gauča a doplnkov - ako lampy, záclony či pohovka - by mali tmavšie resp. výraznejšie a naopak. Takto ostane priestor v rovnováhe.

Rešpektujte limity priestoru
Majte na pamäti, že obývačka by mala byť multifunkčný priestor, kde viete relaxovať, oslavovať, zahrať sa s deťmi prípadne i pracovať. No vždy je potrebné brať ohľad na veľkosť priestoru. Vo väčšej obývačke si môžete dopriať zriadenie viacerých účelových častí obývačky:

Tzv. ohniska - priestor s pohovkou, konferenčným stolíkom, televízorom
Jedálenskej časti s veľkým, ideálne okrúhlym stolom, ktorý ešte viac umocní rodinnú atmosféru.
Minikancelárie s pracovným stolom a počítačom.

Pri menšom priestore dbajte na to, aby ste využili každý jeden voľný priestor. Tu by bolo možno vhodné zvážiť aj výrobu nábytku na mieru.


Zabite dve muchy jednou ranou
Zariadiť obývačku od A po Z si vyžaduje nemalé finančné prostriedky. Ak úspory nepostačujú, jednou z možností je, požičať si. Požičať si rýchlo, požičať si na čokoľvek je dnes veľmi jednoduché. Ale požičať si výhodne a získať ešte niečo navyše, to nie je samozrejmosť.

Quatro Pôžičky vám požičajú na čokoľvek až do 10 000 €. Navyše získate až 5% späť z každého nákupu. Vďaka online pôžičke sa môžete tešiť napríklad z novej obývačky už do 24 hodín.

Quatropôžičky Tipy od A po Z