6 návykov, ktoré vám ušetria peniaze

6 návykov, ktoré vám ušetria peniaze

Iste poznáte príslovie "babka k babce, budú kapce."  Už naše staré mami vedeli, ako sa dá zdanlivo haliermi, časom našetriť pekný mešec peňazí. Aj v dnešnej dobe sa však nájdu "zlozvyky", vďaka ktorým nám zopár eur ujde medzi prstami. Vo veľkej miere pritom nejde o nič zložité, naopak je to často len o zvyku. Prinášame vám niekoľko tipov ako sa dá jednoducho ušetriť.

1. Šetri vodou!

Nápis, s ktorým sa stretol snáď už každý. Neskrýva v sebe len ekonomické motívy, ale mal by byť najmä o neplytvaní vzácnymi prírodnými zdrojmi. Stačí naozaj málo a vašu peňaženku viac neprekvapí vyúčtovanie ročnej spotreby.
Stačí, ak sa pri umývaní zubov vypne voda, na dennodennú hygienu používa sprchovací kút namiesto vane plnej vody. Používanie pákovej batérie nie je iba praktické, ale oproti kohútikom vašu spotrebu vodu značne zredukuje. Dobrým tipom, ktorý ocenia nielen dámy, je azda kuchynský vynález storočia, umývačka riadu. Spotrebuje iba zlomok vody oproti umývaniu pod tečúcou vodou.


2. Balená voda verzus voda z vodovodu

Pitný režim je dôležitý, veď človek by mal denne vypiť 3-4 litre vody. Na Slovensku máme vo všeobecnosti nadpriemerné kvalitnú pitnú vodu z verejných vodovodov. Ak chcete ušetriť, nahraďte balenú vodu, vodou z vodovodu. Pri viacčlennej domácnosti ušetrite desiatky eur mesačne, navyše neprodukujete zbytočne plastový odpad a šetríte tak prírodu.

Pre rýchlych počtárov:
pri cene 0,50 € za 1,5L vody a dennej spotrebe jednej osoby 3 litre.
0,50 € x 2 x 30 dní = 30 € na osobu/mesiac


3. Úsporné žiarovky

Vedeli ste, že klasické žiarovky až 92% energie premieňajú na teplo a iba 8% na svietenie? Odporúčanie je jednoznačne investovať do úsporných svietidiel, náklady sa vám vrátia v priebehu niekoľkých mesiacov. Pri LED žiarovke ušetríte na osvetlení až 80% oproti klasickým žiarovkám. (zdroj: UspornaZiarovka.sk Spotreba Energie v domácnostiach)


4. Fajčenie škodí vám a vašej peňaženke!

O negatívnych dopadoch cigariet na zdravie človeka netreba už ani písať. Ale ako veľmi drancuje fajčenie vašu peňaženku je ľahké vypočítať. Prestať s touto neresťou znamená zdravšie pľúca, pozitívne zmeny sa prejavia už v priebehu 2-3 mesiacov. Čo všetko sa deje vo vašom tele po skončení s fajčením sa môžete dočítať TU. Vítaným bonusom budú pre vás zaiste aj ušetrené stovky eur ročne.

Napríklad: pri fajčení 10 ks cigariet denne s priemernou cenou krabičky 3 €:

Týždeň
= 70 ks cigariet
= 10,50 €
Mesiac
= 300 ks cigariet
= 45,00 €
Rok
= 3650 ks cigariet
= 547,50 €

 
5. Zatepliť alebo vykurovať vesmír?

Výdavky domácnosti na energie a obzvlášť na vykurovanie patria k najviac zaťažujúcim položkám rodinného rozpočtu. Mať doma teplo najmä v tuhých zimných mesiacoch znamená zapnúť radiátory alebo poriadne priložiť do piecky. Výrazná úspora sa dá dosiahnuť výmenou okien s nižšou tepelnou stratou, ako aj zateplením fasády domu alebo bytovky. Niektoré zdroje hovoria o úspore až 40% mesačných nákladov na teplo.
Práve toto je investícia, s ktorou sa oplatí poponáhľať a prípadne si na výmenu požičať. Lebo po zateplení a výmene okien šetrite prakticky hneď.


6. Požičajte si rozumne

Dobrou radou pri požičiavaní je držať sa zásady, aby vec na ktorú si požičiavate, mala rovnakú alebo dlhšiu životnosť, ako je doba splácania pôžičky. Napríklad: hypotékou na 30 rokov financujete kúpu bytu, ktorý reálne budete užívať aspoň 30 rokov. Alebo pôžičku s dobou splácania 5 rokov, použijete na výmenu okien, ktoré vám budú slúžiť ďalších 15 rokov.

TIP: Ostražitosť nadovšetko. Pred uzatvorením zmluvy sa presvedčte, aké poplatky sú spojené s poskytnutím danej pôžičky. Tieto poplatky často úver môžu predražiť.

Viac tajomstiev o "super východných" pôžičiek sa dočítate v článku VIETE, ČO SA SKRÝVA ZA "SUPER" VÝHODNÝMI PONUKAMI PÔŽIČIEK A ÚVEROV?