5 tipov ako rozumne zafinancovať a zorganizovať modernizáciu bytu

5 tipov ako rozumne zafinancovať a zorganizovať modernizáciu bytu

Ak sa chystáte modernizovať svoj byt alebo niektorú z izieb, pomôže vám týchto pár tipov. Rekonštrukcia bývania si vyžaduje plán na čas aj peniaze. Zvážte si všetko rozumne od A po Z, podobne ako sa môžete zamyslieť nad financiami od Quatro Pôžičky na čokoľvek, jednoducho od A po Z. Pri poctivo naplánovanej rekonštrukcii pôjde všetko jednoduchšie, preto by ste mali začať myslieť na tieto veci...

Kedy je potrebné stavebné povolenie?
Stavebné povolenie sa vzťahuje na také rekonštrukčné práce, ktoré vo všeobecnosti zasahujú do nosných konštrukcií, čo by mohlo ovplyvniť stabilitu stavby alebo požiarnu bezpečnosť. Patrí sem napríklad výmena rozvodov, búranie nosnej priečky alebo naopak jej dostavba, zväčšovanie otvoru dverí, výmena okien či zmena dispozičného riešenia bytu. Na zväčšenie dverí alebo búranie nosnej steny budete okrem stavebného povolenia potrebovať aj statický posudok. Na ostatné rekonštrukcie, zasklenie balkóna či obnovenie kúpeľne, vám postačí ohlásiť drobnú stavbu.

Prečo je dobrý finančný plán?
Bežný človek, ktorý nepracuje v oblasti stavebníctva, často podceňuje skutočnú výšku výdavkov na rekonštrukciu. Aby ste počas samotnej rekonštrukcie nemuseli zľaviť z predstáv, pripravte si analýzu výdavkov. K čo najpresnejšej predstave o finančnom rozpočte vám pomôže prieskum trhu alebo stretnutie s odborníkom. Zistite si niekoľko vecí: koľko bude stáť práca odborníka, materiál na rekonštrukciu, zariadenie izby, odvoz odpadu, záverečné dokončovanie a upratovanie. Nezabudnite do finančného rozpočtu zahrnúť aj nové vypínače a svietidlá.

Ak sa rozhodnete pre rekonštrukciu a hľadáte financie na realizáciu, stále je tu pre vás Quatro Pôžička, ktorú si vybavíte jednoducho aj online.

Na čo myslieť, ak idete plánovať rekonštrukciu?
Pri organizácii rekonštrukcie si dobre naplánujte čas na komunikáciu s úradmi, kontrolu finančného rozpočtu, oznámenia susedom, zosúladenie montážnych firiem, organizáciu dodávok materiálu a odvoz odpadu. Aby ste boli efektívny, všetko by ste naplánovať na jednotlivé dni.

nick-karvounis

Pripravte sa na prach a hluk
Modernizácia bytu nie je pečenie koláča ani jarné upratovanie skríň. Prináša so sebou nielen finančnú záťaž, ale aj mnoho prachu a hluku, na ktoré sa však dá primerane pripraviť. Aj keď to pocíti vaša peňaženka, rozdiel vo finále prác uvidíte.

  • Pripravte si fólie a igelity
  • Zakryte si nábytok aj v priľahlých izbách
  • Krabice so zabalenými vecami odložte čo najďalej od miesta prerábky
  • Zabezpečte si dostatok čistiacich prostriedkov
  • Zo stien zveste obrazy, skryte si všetky predmety na otvorených policiach a vytiahnite si žalúzie, aby sa ne nenaprášiloMyslite na bežný život, na praktickosť

Ak nemáte dostatok financií na kompletnú prestavbu, ktorá by vám priniesla väčšiu pohodu, tak modernizáciu odložte radšej na inokedy alebo si peniaze požičajte. Rekonštrukcia by mala ísť ruka v ruke s praktickosťou a každodenným životom. Šikovné riešenia stoja síce viac peňazí, ale zvyčajne bývajú celoživotné, pretože čo je praktické a kvalitné, to vám ani nenapadne opäť rekonštruovať. Projekt modernizácie bytu si preto zvážte aj z toho dlhodobého hľadiska a ak je to nutné, financie si dnes viete zabezpečiť hneď niekoľkými spôsobmi.

Zdroj:
https://domadoma.sk/ohlasenie-drobnej-stavby/
http://www.aquatermkupelne.sk/blog/8-tipov-ako-sa-pripravit-na-prerabku-kupelne-jadra-ci-celeho-domu/