5 slabých miest mladých ľudí pri žiadaní o úver

5 slabých miest mladých ľudí pri žiadaní o úver

Prechod mladého človeka do dospelosti nie je jednoduchý zo žiadneho ohľadu. Školské časy uleteli ako voda a je čas vhupnúť do skutočného života a ako sa hovorí, postaviť sa na vlastné nohy. Hľadať si prácu bez praxe je náročná úloha a ak chce človek pracovať, musí často zobrať job aj za nižšiu mzdu. S novou prácou sa neraz spája aj potreba presťahovania sa do iného mesta alebo každodenné dochádzanie. Ale kde vziať na auto alebo byt, keď kariéra ešte len začala? Splniť si sen o vlastnom bývaní alebo aute je zväčša bez financovania úverom nemožné. Nie je to také zlé, ako by to na prvý pohľad mohlo vyzerať, rovnaké potreby úspešne rieši väčšina mladých Slovákov.

Vo všeobecnosti si najčastejšie mladí ľudia požičiavajú na nové bývanie, rekonštrukciu bývania, auto, cestovanie, štúdium alebo spotrebnú elektroniku. Aké sú „najväčšie slabiny“, ktoré finanční poskytovatelia posudzujú pri mladých žiadateľoch?

1. Výška preukázateľných príjmov
Jeden z najdôležitejších parametrov pri posudzovaní pôžičky je výška príjmov žiadateľa. Práve nízky príjem je pre mladých častým problémom na ceste k získaniu úveru.

2. Druh pracovného pomeru
V prípade mladých ľudí je dôležitým faktorom aj druh pracovného pomeru. Nie je žiadnym tajomstvom, že u väčšiny bánk je preferovanou možnosťou zmluva na dobu neurčitú. Pre nezamestnaného človeka je šanca na úver nulová.

3. Úverová história
Nevýhodou mladého človeka je väčšinou aj chýbajúca úverová história. Finančné inštitúcie nahliadajú do bankových a nebankových registrov, aby zistili, či žiadateľ mal už niekedy úver a ako ho splácal. Plusom je, ak žiadateľ úver, nákup na splátky, či kreditnú kartu v minulosti riadne splácal.

4. Rodinný stav
Z pohľadu bonity je pre poskytovateľov úverov „najhodnotnejší“ slobodný a bezdetný klient. Dôvodom je spôsob výpočtu jeho platobnej kapacity (maximálna výšky úveru, ktorú mu môže finančná inštitúcia požičať). Zohľadňuje sa životné minimum a vyživovacia povinnosť na každé (maloleté) dieťa, ktoré sa odrátavajú od príjmu žiadateľa.

5. Výdavky
Ďalším faktorom pri posudzovaní úveru sú pravidelné mesačné výdavky. Náklady na bývanie, životná poistka, splátky iných úverov, prípadne výživné a iné. Celková čiastka výdavkov sa odráta od príjmov a vypočíta sa tak mesačná splátka, ktorú je žiadateľ schopný splácať.

Nedostatočnú bonitu možno „nahradiť“:
- ručením inej osoby (napríklad rodičom) – Ručiteľ sa zaväzuje, že v prípade nesplatenia úveru preberie záväzok za dlžníka.
- žiadať o úver so spolužiadateľom – šanca na schválenie úveru sa zvýši vďaka príjmu spolužiadateľa. Jedná sa tak o dvojosobovú pôžičku.

V minulosti bola populárna mladomanželská pôžička, hlavne vďaka štátnej podpore. Dnes mladí často preferujú online pôžičku a to najmä kvôli jednoduchému a rýchlemu vybaveniu. Požiadajte si o Quatro Pôžičku online, peniaze vám prídu na účet ihneď a ešte vám vráti 5% z každého nákupu.

Quatropôžičky Tipy od A po Z