10 finančných predsavzatí, ktoré vám pomôžu nielen pri plánovaní pôžičky

predsavzatie

1. So zmenami začnite už dnes
Šetrenie začína vtedy, keď sa skutočne odhodláte. Neodkladajte plánované zmeny z mesiaca na mesiac a do tvorby zdravého finančného rozpočtu sa pustite hneď. Aby ste si na nové pravidlá zvykli, skúste k nim pristupovať ako k plateniu bežných účtov. Aká je motivácia? Zdravá finančná rezerva a v prípade potreby jednoducho vybavená pôžička.

2. Naplánujte si mesačný rozpočet
V druhom kroku si spravte mesačný plán, rozbor príjmov a výdavkov. Aby ste vedeli niečo ušetriť alebo niekam investovať, potrebujete mať obraz o tom, ako s peniazmi nakladáte. Optimálne by ste si z vašich mesačných príjmov mali ušetriť 10%.

3. Zriaďte si sporiaci účet a šetrite
Ak máte medzi novoročnými predsavzatiami aj pravidelné šetrenie, tak by ste si mali zriadiť sporiaci účet. Na báze trvalého príkazu vám bude na šetrenie posielať vami určenú sumu. Okrem periodicity budete mať istotu, že vám peniaze niekto neukradne, nezje alebo nevyperie spolu s vankúšom

4. Buďte disciplinovaný pri tvorbe finančnej rezervy
Čo znamená disciplinovaný? Myslí sa tým, že ak použitie odloženej finančnej rezervy nie je nutné, tak by ste mali financie hľadať v inom zdroji. V prípade, že sa objavia nečakané výdavky (servis auta alebo pokazená práčka), tak je výber rezervných peňazí na mieste.

sporenie
5. Splátky plaťte načas
Finančné domy majú radi stabilných klientov, ktorých príjmy a výdavky dávajú zmysel. Pred schválením pôžičky je každý klient posúdený z hľadiska bankovej histórie. Pozrú sa na vaše pracovné skúsenosti, bydlisko alebo vlastníctvo nehnuteľností, "pôžičkovú" históriu alebo pravidelnosť uhrádzania záväzkov voči veriteľom.

6. Zrušte debet na bežnom účte
Myslíte si, že nevyužívaný debet na vašom bežnom účte vám nemôže toho veľa pokaziť, ale nie je to celkom tak. Aj takáto nevyriešená drobnosť môže ovplyvniť vaše úverové "skóre", na základe ktorého dostanete alebo nedostanete pôžičku.

7. Obmedzte kreditné karty, ktoré nepoužívate
Kreditnú kartu by ste mali pravidelne využívať. Predschválený úverový rámec je najlepšie pre vaše skóre začať míňať, inak by ste sa mali vybrať k poskytovateľovi a kreditnú kartu zrušiť.

8. Vyhýbajte sa zápornému zostatku na bežnom účte
Záporný zostatok na bežnom účte nesvedčí o zdravom rozpočte ani o efektívnom plánovaní výdavkov. Myslite na to, že finančné inštitúcie a vaši budúci poskytovatelia pôžičky si vašu bilanciu na účte zistia aj niekoľko mesiacov dozadu.

9. Žiadosti o pôžičku podávajte s časovým odstupom
Ani v nežiaducej situácii by ste nemali žiadať o požičanie peňazí vo viacerých bankách naraz. Žiadosti o pôžičku podávajte s časovým odstupom, aby ste nepôsobili nedôveryhodne alebo neseriózne.

10. Ručenie pri pôžičke si dobre zvážte
Ak sa ocitnete v situácii, žeby ste mali byť ručiteľom za niekoho iného, dobre si tento krok premyslite. Pozrite sa na to z každej strany. Nezabudnite, že sa stávate viac rizikovým, pretože sa týmto zaväzujete splácať dlhy, ak dlžník splácania nebude schopný.